28. 6. 2017
Pojďme se jasně a stručně podívat na to, co se to u nás vlastně děje.
V první řadě je nutné konstatovat fakt, že růst cen nemovitostí je v Česku největší v EU. A to už určitá hrozba je.
Dalším faktem je, že banky vloni půjčily dvakrát víc peněz než v kritickém roce 2009.
Měsíčně si u nás vezme hypotéku kolem 10 000 lidí. Takže cca 333 lidí každý den včetně víkendů. Zda je to málo či hodně nechám na vašem posouzení.
Česká národní banka výše uvedené vyhodnotila jako hrozbu a já s ní souhlasím. V Americe před 10 lety vesele půjčovali nesmyslné částky na nesmyslné nemovitosti a odstartovali světovou ekonomickou krizi. Proto ČNB zdvihla prst a zasáhla.
Banky momentálně nesmí poskytnout úvěry nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. A smí poskytnout jen 15 % hypoték 80 až 90 %.
ČNB chce schvalování hypoték ještě zpřísnit, ale politickou podporu nemají. Takže je tohle omezení zatím finální. Uvidíme, co po volbách.
Nejvíc u nás půjčuje Česká spořitelna, po letech je Hypoteční banka na druhém místě.
A na závěr ještě tři zajímavá fakta
Za dlouhou dobu máme skvělé číslo tzv. problémových hypoték. Jen necelé 2 % lidí má problém se splácením.
V průměru si půjčujeme kolem 2 mil. korun.
Každý desátý Čech má hypotéku. Podobně jsou na tom i Slováci.
Autor: Milan Krupa
V roce 1979 jsem svou praxi zahájil výstavbou škol, prodejen, domovem pro seniory a také bytů na "Dubině". Od roku 1990 jsem se specializoval na obklady, dlažby a rekonstrukce nemovitostí. Úraz a doporučení lékařů mne přimělo opustit realizaci nemovitostí a vyhledat aktivity méně náročné na pohyb. Začala éra finančního poradenství v roce 2000, kde probíhaly komplexní služby včetně konzultací a poradenství ve výstavbě bydlení, pronájmu a správy nemovitostí. V roce 2020 jsem se vrátil k nemovitostem - realitní činnosti a logická je hlavně působnost pro Ostravu a okolí.