Stavební dokumentace: Vaše nová povinnost

Stavební dokumentace: Vaše nová povinnost

Víte, že stavební dokumentace už není jen formalitou? Od loňského roku mají všichni vlastníci nemovitostí povinnost uchovávat dokumentaci, která skutečně odpovídá stavu jejich stavby. Nezaznamenání provedených úprav může mít za následek nejen komplikace při prodeji nemovitosti, ale také nemalé pokuty. Jak zjistit, zda máte vše v pořádku? A co dělat, pokud dokumentace chybí? V tomto článku vám přiblížím všechny důležité aspekty týkající se stavební dokumentace.

Co je to stavební dokumentace?

Stavební dokumentace zahrnuje veškeré informace o skutečném provedení stavby a jejích změnách. Zákon nyní ukládá vlastníkům povinnost udržovat dokumentaci dle skutečného stavu, včetně označení dokumentace příslušným stavebním úřadem. Tato povinnost se vztahuje na všechny typy staveb – rodinné domy, bytové jednotky i komerční objekty.

Důvody pro uchovávání aktuální dokumentace

Cílem této nové legislativy je zajistit správnou evidenci všech stavebních změn. To může být rozhodující například při prodeji nemovitosti nebo při získávání stavebního povolení. Pokud vaše dokumentace neodpovídá skutečnému stavu, můžete čelit komplikacím a zpožděním v prodejním procesu či sankcím ze strany úřadů. Při prodeji nemovitosti je aktuální dokumentace součástí nebo přílohou kupní, převodní nebo jiné smlouvy o změně majitele nemovitosti nebo podílu na nemovitosti.

Jak ověřit aktuálnost vaší stavební dokumentace?

Je důležité si pravidelně kontrolovat, zda vaše stavební dokumentace odpovídá skutečnému stavu budovy. Pokud jste provedli jakékoli úpravy – například přístavbu či změnu dispozice – je nutné tuto dokumentaci aktualizovat. Pamatujte, že zodpovědnost za správnost informací nese vždy vlastník nemovitosti. Je potřebné si uvědomit, že dokumentací se rozumí i změny v elektro instalaci, zdravotechnika i vytápění a zateplení.

Co dělat, když chybí nebo neodpovídá skutečnostem?

Mnoho vlastníků starších nemovitostí čelí situaci, kdy potřebná stavební dokumentace buď chybí, nebo neodráží realitu. Pokud jste ji ztratili, doporučuji nejprve zjistit, zda není archivována na místním stavebním úřadě. V případě její absence je levnější kontaktování původního projektanta nebo architekta.

U velmi starých objektů však často nezbyde nic jiného než nechat vyhotovit novou dokumentaci (pasportizaci nemovitosti). Tento úkol mohou splnit autorizovaní projektanti, kteří provedou zaměření stavby a připraví potřebné výkresy. I když tento proces může vyžadovat určitou investici a čas, zajistí vám to klid ve věcech spojených s vaším majetkem nebo jeho prodejem.

Závěr: Buďte připraveni na budoucnost!

Nová povinnost ohledně stavební dokumentace se může zdát jako další administrativní zátěž (a také je). Avšak v dlouhodobém horizontu vás chrání před nežádoucími problémy a sankcemi. Pokud máte pochybnosti o tom, zda vaše stavební dokumentace odpovídá skutečnosti, nebo potřebujete poradit s jejím doplněním či aktualizací, neváhejte mě kontaktovat prostřednictvím údajů uvedených na mém webu. Rád vám pomohu!

Milan Krupa
Autor: Milan Krupa

V roce 1979 jsem svou praxi zahájil výstavbou škol, prodejen, domovem pro seniory a také bytů na "Dubině". Od roku 1990 jsem se specializoval na obklady, dlažby a rekonstrukce nemovitostí. Úraz a doporučení lékařů mne přimělo opustit realizaci nemovitostí a vyhledat aktivity méně náročné na pohyb. Začala éra finančního poradenství v roce 2000, kde probíhaly komplexní služby včetně konzultací a poradenství ve výstavbě bydlení, pronájmu a správy nemovitostí. V roce 2020 jsem se vrátil k nemovitostem - realitní činnosti a logická je hlavně působnost pro Ostravu a okolí.

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


 

Po kliknutí Vám můj robotický asistent odpoví na Váš

dotaz z realit, nebo mi předá kontakt, který mi zanecháte.

V nejbližší možné chvíli budu na dotaz reagovat osobně.

Milan Krupa